Download English CV
Download English CV

Prof. Dr. Metin Başaranoğlu (Gastroenterolog ve Hepatolog)   

Bezmialem Vakıf Ünivesitesi (BAVÜ) Gastroenteroloji Hepatoloji Bölümü Öğretim Üyesi

BAVÜ Gastroenteroloji Enstitüsü Müdür Yrd.

Avrupa Yağlı Karaciğer Çalışma Grubu Üyesi

Amerikan Karaciğer Dernek Üyesi

Avrupa Karaciğer Dernek Üyesi

Profesör Başaranoğlu Tıp Doktor unvanını İ. Ü. İstanbul Tıp Fakültesinden aldıktan sonra İç Hastalıkları İhtisasını ve Gastroenteroloji Yan Dalını Türkiye’de tamamladı. Ardısıra, Amerika Birleşik Devletleri Missouri Eyaleti St. Louis Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer Merkezi’nde karaciğer çalışmalarına Prof. Dr. Brent A. Tetri ile devam etti

Prof. Başaranoğlu “yağlı karaciğer ve metabolik karaciğer hastalıkları” biyolojisi ve tedavisi üzerinde 20 yıldan uzun süredir çalışmaktadır. Bu süre zarfında 100’den fazla yurt dışında basılmış peer-reviewed araştırma makalesine yazarlık yapmıştır. Ayrıca, New York’ta yağlı karaciğer hastalıkları üzerine bir kitap ve bir de kitap bölümü yayınlamıştır (2008 ve 2009 yıllarında).

“Gastroenterology”, “Hepatology” ve “American Journal of Gastroenterology” gibi bilimsel dergilerin yayın hakemliğine ek olarak yayın kurullarında da görev almaktadır

Amerikan Karaciğer Hastalıkları Araştırmaları Derneğinden iki kez (1998/2002) ve Avrupa Karaciğer Cemiyetinden ise bir kez genç araştırmacı ödülü almıştır (2009).

Temel çalışma alanları: İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları (İBH), Chron hastalığı, kronik Ülseratif Kolit, non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı/NAFLD, ekoendoskopi (EUS), ileri endoskopi ve i-scan (pentax), HCC için RF ablasyonu ve Fibroscan’dir.